Urząd Zamówień Publicznych opiniował w ostatnim czasie dopuszczalność posługiwania się przez wykonawców w postępowaniach wadium składanym w formie elektronicznych gwarancji bankowych.

Z ustaleń UZP wynika, że nie ma przeciwskazań formalnych do akceptacji takich dokumentów przez Zamawiających. UZP wskazało, że:

W myśl przepisów ustawy Pzp, a także w świetle orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, wadium w formie gwarancji bankowej należy uznać za wniesione w sposób prawidłowy, jeżeli przed terminem składania ofert gwarancja znalazła się w posiadaniu zamawiającego (por. art. 45 ust. 3 ustawy Pzp), dokument gwarantuje wypłatę kwoty w określonej przez zamawiającego wysokości (por. art. 45 ust. 4 ustawy Pzp), zabezpiecza wypłatę wadium w okolicznościach wskazanych przez ustawę (por. art. 46 ust. 4a i 5 ustawy Pzp), a także spełnia wymagania dotyczące gwarancji bankowej

Podsumowując  UZP stwierdza, że:

złożenie w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wadium w formie elektronicznej gwarancji bankowej wydaje się w pełni dopuszczalne. Ważność wadium złożonego ww. formie zależeć będzie jednak od wypełnienia przez zamawiającego oraz dokument wadialny warunków określonych w art. 45 i 46 ustawy Pzp.

opinia wskazuje także na wyrok KIO w którym uznano takie złożenie wadium za poprawne:

wyrok z dnia 30 stycznia 2013 r. w połączonych sprawach o sygn. akt: KIO 2866/12, KIO 2869/12, KIO 2873

wyrok dotyczył posługiwania się gwarancją w formie komunikatu SWIFT, który Izba uznała za skuteczne wniesienie wadium