W związku z wejściem w życie rozporządzenie (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1)

(Przepisy rozporządzenia 2022/576 weszły w życie w dniu 9 kwietnia 2022 r.) w Sejmie procedowana jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego

 

W zakresie zamówień publicznych warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Art. 1. W celu przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę rozpoczętej w dniu 24 lutego 2022 r., wobec osób i podmiotów ujętych na liście, o której mowa w art. 2, stosuje się:

3)wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, 1598, 2054 i 2269 oraz z 2022 r. poz. 25).

 

Art. 8. 1. Z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych wyklucza się:

1)           wykonawcę oraz uczestnika konkursu wymienionego w wykazach określonych w rozporządzeniach wymienionych w art. 1;

2)           wykonawcę oraz uczestnika konkursu, którego beneficjentem rzeczywistym w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593, 655 i …) jest osoba lub podmiot wymieniony w wykazach określonych w rozporządzeniach wymienionych w art. 1 albo wpisany na listę.

  1. Wykluczenie następuje na okres trwania okoliczności określonych w ust. 1.
  2. W przypadku wykonawcy wykluczonego na podstawie ust. 1 albo wobec których wydano decyzję o zastosowaniu środka ograniczającego, o którym mowa w art. 1 pkt 3, zamawiający odrzuca wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofertę takiego wykonawcy, nie zaprasza go do złożenia oferty wstępnej, oferty podlegającej negocjacjom, oferty dodatkowej, oferty lub oferty ostatecznej, nie zaprasza go do negocjacji lub dialogu, a także nie prowadzi z takim wykonawcą negocjacji lub dialogu, odrzuca wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie, nie zaprasza do złożenia pracy konkursowej lub nie przeprowadza oceny pracy konkursowej, odpowiednio do trybu stosowanego do udzielenia zamówienia oraz etapu prowadzonego postępowania.
  3. Kontrola udzielania zamówień w zakresie zgodności z ust. 1 jest wykonywana zgodnie z art. 596 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.
  4. Przez ubieganie się o udzielenie zamówienia publicznego lub dopuszczenie do udziału w konkursie rozumie się odpowiednio złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, złożenie oferty, przystąpienie do negocjacji na zaproszenie zamawiającego lub złożenie pracy konkursowej.
  5. Osoba lub podmiot podlegające wykluczeniu zgodnie z ust. 1 albo wobec których wydano decyzję o zastosowaniu środka ograniczającego, o którym mowa w art. 1 pkt 3, które w okresie tego wykluczenia ubiegają się o udzielenie zamówienia publicznego lub dopuszczenie do udziału w konkursie lub biorą udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub w konkursie, podlegają karze pieniężnej do wysokości 20 000 000 zł.
  6. Karę pieniężną, o której mowa w ust. 6, nakłada Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w drodze decyzji.

 

10. Przepisy ust. 1–9 stosuje się odpowiednio do postępowania zmierzającego do udzielenia zamówienia publicznego o wartości mniejszej niż kwoty określone w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych lub z wyłączeniem stosowania tej ustawy.

 

Art. 17. Przepisy art. 8 oraz środek, o którym mowa w art. 1 pkt 3, stosuje się również do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz konkursów wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, z tym że:

1)           okres wykluczenia, o którym mowa w art. 8 ust. 2, rozpoczyna się nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy;

2)           zamawiający dostosowuje dokumentację zamówienia lub regulamin konkursu w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 18. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.