Elektronizacja zamówień publicznych to proces już realizowany, warto wiedzieć , że:

 

System IMI (ang. Internal Market Information System) – system wymiany informacji na rynku wewnętrznym to bezpieczne narzędzie działające online, które umożliwia organom administracji w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie i Norwegii wymianę informacji przewidzianą w unijnych przepisach dotyczących jednolitego rynku.

Działanie systemu IMI

System IMI pomaga organom administracji odnaleźć swojego odpowiednika w innych krajach w celu szybkiego i skutecznego porozumienia się z nim.

Pilotaż systemu IMI w obszarze zamówień publicznych

W dniu 18 kwietnia 2015 roku został uruchomiony pilotaż systemu IMI w obszarze zamówień publicznych, którego podstawę prawną określają nowe dyrektywy w sprawie zamówień publicznych, wskazujące w art. 86 (dyrektywa 2014/24/UE) oraz w art. 102 (dyrektywa 2014/25/UE), iż „aby przetestować przydatność stosowania systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI), ustanowionego na mocy rozporządzenia (UE) nr 1024/2012, do celów wymiany informacji objętych niniejszą dyrektywą, do dnia 18 kwietnia 2015 r. zostanie uruchomiony projekt pilotażowy”.

System IMI w obszarze zamówień publicznych ma służyć do wymiany informacji oraz weryfikacji dokumentacji składanej przez wykonawców z innych państw Unii Europejskiej biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o wartości przekraczającej progi stosowania dyrektyw. Organami właściwymi w przedmiotowym obszarze będą zamawiający (w roli wnioskodawców) oraz instytucje wydające odpowiednie certyfikaty i dokumenty, prowadzące rejestry (w roli odpowiadających na wnioski).

Pilotaż w ramach zamówień publicznych obejmie następujące zagadnienia, w ramach których zamawiający z innych państw Unii Europejskiej będą mogli kierować pytania do odpowiednich instytucji w Polsce oraz w ramach których polscy zamawiający będą mogli złożyć wniosek o przekazanie informacji do instytucji na terenie UE:

Zgodnie z art. 86 dyrektywy 2014/24/UE tematyka wniosków obejmie:

Art. 42 – Specyfikacje techniczne;

Art. 43 – Etykiety;

Art. 44 – Raporty z testów, certyfikacja i inne środki dowodowe;

Art. 57 – Podstawy wykluczenia;

Art. 59 – Jednolity Europejski Dokument Zamówienia;

Art. 60 – Środki dowodowe;

Art. 62 – Normy zapewnienia jakości i normy zarządzania środowiskowego;

Art. 64 – Urzędowe wykazy zatwierdzonych wykonawców;

Art. 69 – Rażąco niskie oferty.

* Zgodnie z art. 102 dyrektywy 2014/25/UE tematyka wniosków obejmie:

Art. 62 – Raporty z testów, certyfikacja i inne środki dowodowe;

Art. 81 – Normy zapewnienia jakości i normy zarządzania środowiskowego;

Art. 84 – Rażąco niskie oferty.

 

Więcej informacji ze strony internetowej Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/about/index_pl.htm

http://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/about/index_pl.htm#maincontentSec1

 

Filmik prezentujący System:

http://ec.europa.eu/internal_market/imi-net/video/all_about_imi_pl.mp4

 

Więcej informacji w zakresie systemu IMI na stronie Ministerstwa Rozwoju (krajowego koordynatora IMI):

https://www.mr.gov.pl/strony/zadania/wsparcie-przedsiebiorczosci/instrumenty-pomocy-przedsiebiorcom-na-rynku-unii-europejskiej/system-wymiany-informacji-na-rynku-wewnetrznym-imi/