UZP opublikowało właśnie nowa opinię prawną dotyczącą obowiązków zamawiających z art 13a Pzp
Przepis art 13a Pzp po nowelizacji prowadza nową instytucję obligatoryjną jednak dla określonych kategorii zamawiających (sektor finansów publicznych, tzw zamawiający klasyczni) obowiązek nie dotyczy sektorowców, podmiotów prawa publicznego a dodatkowo zamawiający obronni mogą nie zamieszczać pewnych informacji w takich planach (art 13a ust 4 oraz art 131ba Pzp). A contrario podmioty nie zobowiązane do publikacji planów mogą je zamieszczać ale nie jest to ich obowiązek.
Po lekturze opinii kilka interesujących spostrzeżeń:
– obowiązek publikacji planów powstaje dopiero po uchwaleniu budżetu a nie np prowizoriów,
– przedmiotem planu mają być wszelkie zamówienia realizowane w Pzp (poza podprogowymi – bez Pzp oraz wyłączeniami ze stosowania Pzp np przedmiotowymi)
– zmiany danych z planu w trakcie roku nie zobowiązują do aktualizacji planów, można je wprowadzić – poddane decyzji zamawiających,
– podawana w planie orientacyjna wartość – nadal jest to bliżej niezdefiniowana wartość – inna niż szacunek wartości zamówienia i kwota z otwarcia ofert.
Warto odnotować że nie sankcjonuje się zaniechania publikacji takiego planu jak również publikacja go nie ma wpływu na jakiejkolwiek ułatwienia w samej procedurze udzielania zamówienia dla zamawiającego.
Generalna uwaga – plany postępowań będą zamieszczane na stronach internetowych instytucji zamawiających – wielka szkoda że nie ma scentralizowanego miejsca ich publikacji np w Biuletynie Zamówień Publicznych co zdecydowanie zwiększyłoby transparentność i dostępność takich planów.
Zostaw komentarz