UZP na swoim portalu przypomina o zbliżającym się upływie terminu składania rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach (do 1 marca).

Można zadać sobie pytanie – a co jeśli zamawiający takiego sprawozdania nie prześle? Jakie ewentualnie sankcje mogą go spotkać?

 

  1. Cel sprawozdania

Jak wskazuje sama ustawa Pzp –

Art. 98. 1. Zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach, zwane dalej „sprawozdaniem”.

  1. Sprawozdanie zamawiający przekazuje Prezesowi Urzędu w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.

W samej delegacji do wydania Rozporządzenie w sprawie sprawozdania rocznego wskazuje się, że służy ono zapewnieniu aktualnych informacji w celu monitorowania systemu zamówień publicznych, a także zasadności wykorzystania środków komunikacji elektronicznej.

 

2. Rozporządzenie

 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania (Dz.U. poz. 2038) nie przewiduje żadnych sankcji za niezłożenie sprawozdania ani też za ew złożenie go niezgodnie ze stanem faktycznym.

Sama ustawa Pzp także takich sankcji nie przewiduje.

 

3.Dyscyplina finansów publicznych

Dla podmiotów sektora finansów publicznych będąca źródłem sankcji z tytułu naruszenia Pzp Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych również nie przewiduje również odrębnych sankcji dla zamawiających naruszających ten obowiązek.

Sankcjonowane są zgodnie z art. 17 tej ustawy m.in. zaniechania wymaganych publikacji ogłoszeń takich jak:

ogłoszenia o zamówieniu, ogłoszenia o ustanowieniu systemu kwalifikowania wykonawców, ogłoszenia o sprostowaniu, zmianach lub dodatkowych informacjach odnośnie do takich ogłoszeń lub ogłoszenia o udzieleniu zamówienia

jednak zaniechanie przesłania sprawozdania rocznego nie ma odrębnych sankcji.

 

Niewątpliwie brak przesłania sprawozdania rocznego pozostaje bez wpływu na wynik jakiegokolwiek postępowania o zamówienie stąd nie znajdzie również zastosowania w takim przypadku sankcja zgodnie z którą:

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych w inny sposób niż określony w ust. 1, 1b i 1ba, jeżeli miało ono wpływ odpowiednio na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub zawarcie umowy ramowej, chyba że nie doszło do udzielenia zamówienia lub zawarcia umowy ramowej

 

Podsumowując, oczywiście przepis Pzp obliguje zamawiającego do wysyłania sprawozdania rocznego ale jak wynika z przepisów nie przewidują one dla zamawiających żadnych sankcji z tego tytułu, co oczywiście nie powinno być zachętą do takich praktyk.