Na stronie internetowej RCL udostępniono projekt zmiany Rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

 

Termin na zakończenie konsultacji został wyznaczony na dzień 18.09 a to z uwagi na zbliżający się termin wejścia w życie elektronizacji zamówień (18 października br). Zasadnicze zmiany dotyczą treści § 14 rozporządzenia.

W projektowanym rozporządzeniu poprzez uchylenie w § 14 ust. 1 oraz zmianę § 14 ust. 2 odchodzi się od wymogu, aby wszystkie oświadczenia, o których mowa w tym rozporządzeniu, były składane wyłącznie w oryginale.

Zmiany jakie proponuje się to m.in.:

nie tylko dokumenty, o których mowa w rozporządzeniu, ale i oświadczenia, które nie zostały oryginalnie sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, ale w postaci dokumentu papierowego opatrzonego własnoręcznym podpisem, mogły być składane jako elektroniczna kopia takiego dokumentu lub oświadczenia, potwierdzona za zgodność z oryginałem kwalifikowanym podpisem elektronicznym, tj. w formie elektronicznej

W praktyce będzie to elektroniczne odwzorowanie oryginalnego oświadczenia lub dokumentu sporządzonego pierwotnie w postaci papierowej, czyli skan oświadczenia lub dokumentu papierowego, a następnie potwierdzenie za zgodność z oryginałem w formie elektronicznej. Wprowadzenie takiej regulacji ma sprzyjać wykonawcom, zwłaszcza z sektora mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Dopuszczenie możliwości składania poświadczonych oświadczeń jako elektronicznej kopii dokumentów (tj. skanu oryginalnych oświadczeń sporządzonych w postaci papierowej) przyczyni się do odformalizowania i sprawnego prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia.

 

W przypadku postępowań o udzielenie zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa przepisy prawa UE ani przepisy ustawy Pzp, nie przewidują z dniem 18 października 2018 r. obowiązku pełnej elektronizacji takich zamówień publicznych – niezbędne było wprowadzenie regulacji uwzględniającej fakt, że takie postępowania, co do zasady, będą prowadzone z wykorzystaniem postaci papierowej oświadczeń i dokumentów.

 

Projektowana zmiana brzmienia § 14 ust. 3 to konsekwencja przywrócenia możliwości, aby również oświadczenia, o których mowa w rozporządzeniu, mogły być składane w kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem.

Również projektowana zmiana § 15 jest konsekwencją przywrócenia możliwości składania, obok oryginału, także kopii oświadczeń potwierdzonych za zgodność z oryginałem.

Projektowana zmiana § 16 ust. 1 zdanie pierwsze ma na celu doprecyzowanie, że również oświadczenia, o których mowa w rozporządzeniu, sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski.

 

Link do przebiegu procesu legislacyjnego:

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12315851