Problem trapiący od pewnego czasu Zamawiających:

 

Oferta wykonawcy:

– złożona przez MiniPortal

– zaszyfrowana

– złożona w terminie (często ze sporym wyprzedzeniem)

 

W trakcie otwarcia ofert okazuje się że nie ma możliwości jej otwarcia. Zazwyczaj pierwszym winnym jest ePUAP a co się okazuje najczęściej problem leży po stronie wykonawcy.

Podczas szyfrowania z użyciem aplikacji szyfrującej UZP zdarza się że wykonawcy podają błędne ID postępowania.

To wystarcza aby oferta która zostanie zaszyfrowana w ten sposób była niemożliwa do otwarcia.

 

 

Potwierdza ten scenariusz wyrok KIO – Sygn. akt: KIO 994/19 z dnia 14 czerwca 2019 roku

 

W toku czynności otwarcia oferty nr 2 w terminie wskazanym przez Zamawiającego wystąpił błąd uniemożliwiający odszyfrowanie złożonej oferty. W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji Zamawiający zwrócił się do Urzędu Zamówień Publicznych, od którego w dniu 21 maja 2019 roku otrzymał informację, z której wynika, że Wykonawca składający ofertę podał numer IdPostępowania 6344062-6729-49D2-9897-6887D9E8E53D. Postępowanie o takim numerze Id nie istnieje w bazie miniPortalu.

 

To na Odwołującym spoczywał ciężar wykazania w ramach postępowania odwoławczego, że Zamawiający naruszył prawo, zaś oferta wykonawcy została złożona w sposób prawidłowy, a tym samym czynność otwarcia ofert była wadliwa, a więc – zgodnie z żądaniem odwołania – należy ją powtórzyć lub w przypadku niemożliwości jej powtórzenia – postępowanie w danych częściach unieważnić

Izba ustaliła, że nie jest możliwe otworzenie plików składających się na ofertę przesłanych przez Odwołującego, znajdujących się w dokumentacji postępowania z uwagi na błędne wskazanie w pliku numeru ID postępowania. Stan ten powoduje brak możliwości odszyfrowania oferty za pomocą klucza prywatnego. Algorytm systemu do elektronicznego składania ofert umożliwia dzięki numerowi ID postępowania przypisanie do szyfrowania właściwego dla danego postępowania klucza publicznego i następnie umożliwia zaszyfrowanie oferty kluczem prywatnym wykonawcy, a potem jej odszyfrowanie kluczem prywatnym zamawiającego. Tym samym błędne przyporządkowanie klucza publicznego umożliwia, co prawda zaszyfrowanie oferty przez wykonawcę, lecz uniemożliwi jej odszyfrowanie przez zamawiającego.

 

Odwołujący próbował wywołać wrażenie identyfikacji postępowania przez numer ogłoszenia w TED przez wpisanie w rubrykę „Wpisz numer postępowania” numer ogłoszenia zamieszczonego w odpowiednim publikatorze, w tym przypadku TED. Tymczasem złożony przy odwołaniu skan Formularza obrazujący krok 1 w procesie składania oferty jasno pokazuje, że Wykonawca wybrał opcję nr 3 z Formularza, to znaczy „Numer postępowania (wewnętrzny numer Zamawiającego dla postępowań bez ogłoszenia w TED lub BZP)”. W takim przypadku wpisanie identyfikatora postępowania (a więc elementu kluczowego dla przedmiotu niniejszego sporu) musi nastąpić ręcznie przez Wykonawcę, względnie przez przekopiowanie danych udostępnionych przez Zamawiającego w miniPortau.