O tym, że narzędzie elektroniczne za pomocą których wykonawcy mogą składać odwołania czy też przystąpienia do postępowań odwoławczych do Prezesa UZP w postaci ePUAP, delikatnie mówiąc nie jest doskonałe przekonał się niejeden wykonawca, chcąc skorzystać ze środków ochrony prawnej.

https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/odwolanie-do-krajowej-izby-odwolawczej/UZP

 

 

Z jednej strony wydaje się że o wiele prościej i szybciej wysłać odwołanie elektronicznie niż w formie tradycyjnej czyli pisemnej za pośrednictwem zazwyczaj kuriera czy osobiście.

Z pewnością omijamy w ten sposób konieczność odpowiednio wcześniejszego wysyłania odwołania aby zdążyć z jego doręczeniem w godzinach pracy Sekretariatu Izby, ale z drugiej strony, ryzykujemy ,że nie uda się skutecznie wnieść odwołania ze względu na problemy związane z funkcjonowaniem ePUAP.

Poniżej prezentuję przykład takiej sytuacji, która może służyć jako przestroga przed przesyłaniem odwołań elektronicznie na ostatnią chwilę.

 

Sygn. akt KIO 2415/18 postanowienie KIO z dnia 29 listopada 2018 r.

 

Jak wynika z akt sprawy, analizowane odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postaci elektronicznej i zostało opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym pełnomocnika Odwołującego. Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia, Identyfikator Poświadczenia: ePUAP-UPP23798849 (dalej: „UPP”), jako datę doręczenia podaje datę 22 listopada 2018 r. Z treści odwołania oraz pisma Zamawiającego z dnia 22 listopada 2018 r., sygnatura: WZP/1005/2018/PN, informacja o odrzuceniu ofert w części trzeciej postępowania oraz o unieważnieniu postępowania w tej części została przekazana wykonawcom w formie elektronicznej w dniu 16 listopada 2018 roku. Pięciodniowy termin na wniesienie odwołania upływał zatem w dniu 21 listopada 2018 r.

Stosownie do art 61 § 2 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Przepis ten wskazuje, że ustalenie chwili doręczenia oświadczenia odbywa się przy uwzględnieniu zasady doręczenia. Dla uznania, że doręczenie faktycznie miało miejsce, nie jest jednak wystarczające wyłącznie wprowadzenie oświadczenia do systemu komunikacji elektronicznej, ponieważ stan taki nie stwarza pewności co do tego, czy rzeczywiście trafiło ono do operatora usług telekomunikacyjnych, a następnie stało się dostępne dla adresata tak, aby ten miał możliwość zapoznania się z jego treścią (V AGa 259/18 – wyrok SA Katowice z dnia 06-04-2018).

Chwilą decydującą o złożeniu oświadczenia woli wyrażonego w postaci elektronicznej jest wprowadzenie go do środka komunikacji elektronicznej i to w sposób umożliwiający adresatowi zapoznanie się z jego treścią. Chodzi tu o środek komunikacji kontrolowany przez adresata, choć niekoniecznie należący do niego. Wystarczy zatem, aby wiadomość zawierająca oświadczenie woli, przesłana adresatowi drogą elektroniczną, znalazła się na serwerze właściwym dla adresata w taki sposób, aby mógł się on z nią zapoznać (post. SN z 10.12.2003 r., V CZ 127/03, OSNC 2005, Nr 1, poz. 12).

W przedmiotowym stanie faktycznym, z poświadczenia certyfikatu podpisu wygenerowanego przez ePUAP wynika, iż czas podpisania odwołania to: 21.11.2018 godz. 23:59 i 22.11.2018 godz. 00:00. Z UPP wynika, że doręczenie, a w konsekwencji możliwość zapoznanie się z treścią odwołania, było możliwe dopiero w dniu 22 listopada 2018 r., a zatem po upływie ustawowego terminu na jego wniesienie.

Termin na wniesienie odwołania ma charakter zawity i jego bezskuteczny upływ powoduje wygaśnięcie uprawnień wykonawcy do skorzystania z tego środka ochrony prawnej. Wykonawca jako profesjonalista, ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego, przy korzystaniu ze środków ochrony prawnej, ma obowiązek podejmowania działań w odpowiednim czasie, umożliwiającym zachowanie ustawowych terminów na ich wnoszenie. W związku z tym złożenie odwołania powinno nastąpić z takim wyprzedzeniem, aby zostało ono doręczone Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej przed upływem ustawowego terminu. Dla zachowania terminu na wniesienie odwołania nie jest bowiem wystarczające nadanie odwołania przed upływem terminu, lecz koniecznym jest jego doręczenie Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w ustawowym terminie