Od dnia dzisiejszego (25.05) przywracane są ponownie jawne rozprawy w KIO.
Należy pamiętać o nowych ograniczeniach i instrukcjach w zakresie udziału pełnomocników w trakcie rozprawy poniżej te najistotniejsze
Zmiana godzin rozpoczynania się rozpraw.
Dotychczas były to godzina 10 i 13, aktualnie:
rano: 9:00, 9:30 oraz 10:00;
po południu: 13.00, 13:30 oraz 14:00
Pytanie czy zwłaszcza w przypadku rozpraw najpóźniej rozpoczynających się faktycznie uda się zakończyć jej tego samego dnia a jeśli tak do której godziny będą trwały. Dotychczas były to godziny 16-17.
Celem ograniczenia jest z pewnością minimalizacja ilości pełnomocników spotykających się w tym samym czasie z wielu jednocześnie prowadzonych rozpraw.
Zmniejszenie ilości pełnomocników.
W tym przypadku limity dotyczą poszczególnych sal rozpraw i są uzależnione od ich wielkości. Przykładowo w największych salach Sali 501 limit 7, 514 – 8. Limity to wyłącznie zalecenia ilości osób (przy pominięciu składu orzekającego oraz protokolanta).
Jednocześnie rekomenduje się aby ilość pełnomocników ograniczyć najlepiej do jednego (prosi się wszędzie tam gdzie jest to możliwe o udział jednego pełnomocnika).
Z doświadczenia można powiedzieć że zazwyczaj optymalna ilość pełnomocników to 2-3. W tej sytuacji powstaje pytanie co w sytuacji połączonych rozpraw z dużą ilością uczestników. Czy i w jaki sposób będą ograniczane ilości osób będących jednocześnie na Sali rozpraw.
Należy podkreślić że limity mają charakter zaleceń. Z drugiej strony raczej nie należy się spodziewać że uczestnicy postępowań odwoławczych przed KIO nie stawią się. Oczywiście przepisy nie nakazują ani stronom ani uczestnikom udziału osobistego w rozprawie jednak praktycznie sytuacje takie (poza przypadkami losowymi) nie występują. KIO rekomenduje przy tym składanie pisemne stanowisk co powinno maksymalnie skrócić czas trwania rozprawy.
Środki ochrony. Pomiar temperatury. Maseczki /rękawiczki
Zgodnie z wytycznymi – protokolanci uczestniczący w posiedzeniu lub rozprawie zobowiązani są do pomiaru temperatury oraz egzekwowania od osób wchodzących na sale rozpraw obowiązku dezynfekowania rąk oraz przebywania na sali rozpraw w środkach ochrony indywidualnej, w postaci maseczek lub środków równoważnych, rękawiczek jednorazowych, oraz ich właściwego używania.
Nie do końca wiadomo w jaki sposób pomiar temperatury i jego wyniki mają wpływać na dopuszczenie do udziału w rozprawie. W szczególności jaka będzie temperatura która dyskwalifikuje pełnomocnika i kto będzie podejmował w tym zakresie decyzję. Decyzja taka może mieć bezpośredni wpływ nawynik rozprawy zwłaszcza gdy byłby to jedyny pełnomocnik strony.
Wytyczne wskazują jedynie:
Zastrzeżona została możliwość zobowiązania do niezwłocznego opuszczenia siedziby Krajowej Izby Odwoławczej osoby wykazującej objawy chorobowe (m.in. uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu, wysoka temperatura).
Wymagane jest ponadto:
- dokonania dezynfekcji rąk po wejściu do budynku, a przed wejściem do windy oraz przed wejściem na salę rozpraw (płyny do dezynfekcji rąk, mydło zapewnione są w siedzibie Krajowej Izby Odwoławczej);
- poddania się procesowi pomiaru temperatury przed wejściem na salę rozpraw;
- przestrzegania zasad bezpiecznego dystansu przestrzennego tj. do zachowania bezpiecznej odległości min. 2 m. pomiędzy sobą;
- posiadania i właściwego używania środków ochrony pozwalających na zakrycie ust i nosa;
- przebywania w jednorazowych rękawiczkach ochronnych;
Zostaw komentarz