- Ustawa Pzp
Ustawa Pzp w art. 85 w zakresie sposobu określania terminu związania oferta limituje ten okres w zależności od wartości przedmiotu zamówienia w następujący sposób:
Art. 85. 1. Wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak nie dłużej niż:
1) 30 dni – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
2) 90 dni – jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług – 10 000 000 euro;
3) 60 dni – jeżeli wartość zamówienia jest inna niż określona w pkt 1 i 2.
2. Zawartość ogłoszenia o zamówieniu
Jednocześnie ustawa nakazuje Zamawiającemu aby w treści ogłoszenia o zamówieniu wskazywał termin związania ofertą:
Art. 41. Ogłoszenie o zamówieniu, o którym mowa w art. 40 ust. 1, zawiera co najmniej:
11) termin związania ofertą;
3. Zawartość SIWZ
Analogicznie Pzp wskazuje na obowiązek określenia związania ofertą w treści SIWZ
Art. 36. 1. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera co najmniej:
9) termin związania ofertą;
Z przepisów ustawy wynika zatem że:
– istnieje obowiązek wskazania w ogłoszeniu oraz SIWZ terminu związania ofertą,
– termin związania jest ograniczony czasowo i nie może wynosić dłużej niż 30/60/90 dni
Standardem jest wskazywanie przez Zamawiających związania ofertą w SIWZ jako powyższych terminów. Można wprost stwierdzić, że podawanie terminów związania w innej postaci – w szczególności poprzez wskazanie daty bądź w inny sposób np. poprzez wskazanie ilości miesięcy nie jest praktykowane. W szczególności przyczyną niepodawania związania jako daty są modyfikacje terminów składania ofert co powodowałoby każdorazowo konieczność modyfikacji zarówno ogłoszenia jak i SIWZ w tym zakresie.
Określenie terminu związania ilością dni od dnia składania ofert można uznać za najprostsze.
4. Wzór ogłoszenia w DzUUE
Niestety wzór ogłoszenia o zamówieniu w DzUUE posługuje się zupełnie innym sposobem określania w treści ogłoszenia o zamówieniu terminu związania ofertami.
Zamawiający w Sekcji IV.2.6) formularza ogłoszenia o zamówieniu może dokonać wyboru wyłącznie pomiędzy datą dniową a ilością miesięcy.
Skutkiem powyższego bardzo często mamy do czynienia ze sprzecznością pomiędzy SIWZ i podanym w niej terminem związania wg metody określonej w art. 85 Pzp tj poprzez podanie terminu np. 60 dni a treścią ogłoszenia w której Zamawiający wybierają w takiej sytuacji najczęściej wariant 2 miesiące.
Niestety powoduje to niezgodność w zakresie terminu związania ofertą pomiędzy ogłoszeniem a SIWZ.
Zwrócił na powyższe uwagę Prezes UZP w kontroli która zakończyła się uchwałą KIO
5. Uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 15 lutego 2019 KIO/KU 10/19
Jak wynika z zastrzeżeń Prezesa UZP:
ad 4) Uzasadnienie naruszenia 85 ust. 5 Prawa zamówień publicznych.
Zgodnie z rozdziałem 10 pkt 10.1 siwz termin związania ofertą wynosił 60 dni, natomiast zgodnie z zapisami w ogłoszeniu o zamówieniu – 2 miesiące. Termin składania ofert w przedmiotowym postępowaniu został wyznaczony na dzień 14 sierpnia 2018 r. Tym samym, 60 – cio dniowy termin związania ofertą upływał w dniu 12 października 2018 r.
Z analizy dokumentacji postępowania wynika, iż Zamawiający pismem z dnia 24 września 2018 r., zwrócił się do wykonawców z prośbą o przedłużenie terminu związania ofertą o kolejne 60 dni. Jednocześnie Zamawiający wskazał, iż pierwotny termin upływa w dniu 13 października 2018 r.
W związku z powyższym, pismem z dnia 21 grudnia 2018 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zwrócił się do Zamawiającego z prośbą o udzielenie wyjaśnień, w jaki sposób Zamawiający obliczył bieg terminu związania ofertą W odpowiedzi na powyższe, w piśmie z dnia 14 stycznia 2019 r. Zamawiający wyjaśnił, iż rozbieżność wynika z niedostosowania narzędzia eNotices do okresów wynikających z regulacji art. 85 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Otóż stosownie do powyższego unormowania w przepisach krajowych, w oparciu o które zamawiający prowadzi postępowanie, okres związania wykonawcy ofertą w niniejszym postępowaniu, wynosi 60 dni. Tymczasem sekcja IV.2.6) formularza ogłoszenia o zamówieniu w eNotices wskazuje jako minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą konkretną datę lub okres w miesiącach.
Z uwagi na powyższe, Zamawiający przyjął określenie najbliższe wskazanym w SIWZ 60 dniom związania ofertą, tj. 2 miesiące, które wskazał w treści ogłoszenia. Nie mniej jednak dla potrzeb postępowania stosowany był każdorazowo 60 dniowy okres związania ofertą”
Zgodnie z art. 85 ust. 5 Prawa zamówień publicznych bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert. Powyższy przepis konstytuuje samoistną podstawę określenia początku terminu związania ofertą i określa, że bieg tego terminu zaczyna się wraz z upływem terminu składania ofert, co oznacza, że rozpoczyna się on w tej samej chwili, a dzień składania ofert wlicza się do okresu związania ofertą. Zatem w przedmiotowym postępowaniu 60-cio dniowy termin związania ofertą upływał w dniu 12 października 2018 r., nie zaś 13 października 2018 r., jak wskazał Zamawiający w piśmie z dnia 24 września 2018 r.
W związku z powyższym, Zamawiający w sposób niezgodny z brzmieniem art. 85 ust. 5 Prawa zamówień publicznych dokonał określenia terminu związania ofertą, co stanowi naruszenie ww. przepisu Prawa zamówień publicznych.
6. Wnioski
Z pewnością wymaga korekty wzór ogłoszenia o zamówieniu jednak do tego czasu najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się podawanie związania jako terminu określonego datą. W innych przypadkach możliwe jest że Zamawiający będzie miał problemy w trakcie kontroli.
Zostaw komentarz