Ustawa Pzp przewiduje wprost dopuszczalność żądania przez Zamawiającego od wykonawców przedłożenia dokumentów i oświadczeń dotyczących podstaw wykluczenia także wobec podwykonawców.

Zgodnie z art. 25a ust 5 Pzp:

  1. Na żądanie zamawiającego, wykonawca, który zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia z udziału w postępowaniu:

1)           składa jednolite dokumenty dotyczące podwykonawców, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;

2)           zamieszcza informacje o podwykonawcach w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

 

W zakresie podstaw wykluczenia z postępowania – w zakresie wykonawcy przepisy wskazują na art. 24 ust 1 pkt 12 Pzp (niewykazanie braku podstaw wykluczenia z postępowania).

W odniesieniu do podmiotów trzecich użyczających potencjał w trybie art. 22a Pzp przepisy wskazują wprost w art. 22a ust 6 Pzp:

Jeżeli zdolności techniczne lub zawodowe lub sytuacja ekonomiczna lub finansowa, podmiotu, o którym mowa w ust. 1, nie potwierdzają spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub zachodzą wobec tych podmiotów podstawy wykluczenia, zamawiający żąda, aby wykonawca w terminie określonym przez zamawiającego:

1)           zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami lub

2)           zobowiązał się do osobistego wykonania odpowiedniej części zamówienia, jeżeli wykaże zdolności techniczne lub zawodowe lub sytuację finansową lub ekonomiczną, o których mowa w ust. 1.

Zatem w obydwu sytuacjach mamy do czynienia z wykluczeniem na podstawie art. 24 ust 1 pkt 12 Pzp

wykonawcę, który nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu lub nie został zaproszony do negocjacji lub złożenia ofert wstępnych albo ofert, lub nie wykazał braku podstaw wykluczenia;

Jednocześnie przepisy ustawy Pzp nie przewidują takie sankcji w przypadku gdy nie wykazuje braku podstaw wykluczenia podwykonawca.

 

Potwierdza powyższe orzecznictwo KIO, tak przykładowo w wyroku z dnia 27 lutego 2019

KIO 254/19

Argumentacja Odwołującego jest zatem zasadna, jednak co istotne, zarzut został podniesiony w stosunku do dokumentu JEDZ podwykonawcy Przystępującego. Zaznaczenia wymaga, że ustawa pzp nie przewiduje dla wykonawcy negatywnych konsekwencji wystąpienia podstaw do wykluczenia podwykonawcy, nie określa również czynności wykluczenia podwykonawcy. Przystępujący został wezwany na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy pzp do uzupełnienia tego dokumentu, a zatem procedura wezwania została wyczerpana. Złożenie dokumentu JEDZ podwykonawcy sporządzonego w nieprawidłowej formie skutkować zatem będzie wyłącznie niemożliwością realizacji zamówienia przez Przystępującego.Przy udziale podwykonawcy TT MS. Co więcej, Odwołujący nie sprecyzował podstawy prawnej żądania w przypadku uznania zarzutu za zasadny. Zgodnie z art. 192 ust. 2 ustawy pzp, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględnia odwołanie w sytuacji, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia. Z ww. przepisu wynika, że powodem uwzględnienia odwołania może być stwierdzenie kwalifikowanego naruszenia ustawy pzp, a mianowicie takiego, które wywiera lub może wywrzeć istotny wpływ na wynik postępowania, co ze wskazanych wcześniej względów nie miało miejsca w niniejszej sprawie.

 

Potwierdza to także instrukcja wypełniania JEDZ UZP która wskazuje:

https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0015/32415/Instrukcja-wypelniania-JEDZ-ESPD.pdf

 

Zgodnie z art. 25a ust. 5 ustawy Pzp zamawiający może żądać, by wykonawca, który zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom, złożył jednolite dokumenty w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania dotyczące podwykonawców (stwierdzenie istnienia podstawy do wykluczenia dotyczącej podwykonawcy nie skutkuje jednak wykluczeniem wykonawcy z postępowania, tylko brakiem możliwości dopuszczenia do realizacji zamówienia negatywnie zweryfikowanego podwykonawcy).

 

Dodatkowo zaś zgodnie z art. 36ba:

Art. 36ba. 1. Jeżeli powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane lub usługi następuje w trakcie jego realizacji, wykonawca na żądanie zamawiającego przedstawia oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy.

  1. Jeżeli zamawiający stwierdzi, że wobec danego podwykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca obowiązany jest zastąpić tego podwykonawcę lub zrezygnować z powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcy

 

Wniosek – jak wynika z powyższego badanie istnienia podstaw wykluczenia z postępowania podwykonawcy nie może skończyć się ani wykluczeniem z postępowania wykonawcy ani tym bardziej podwykonawcy.