Po serii orzeczeń KIO m.in. w sprawach KIO 156/19 oraz 176/19 a także 137/19 wydaje się że temat podpisów kwalifikowanych składanych na dokumentach w postępowaniach został ostatecznie przesądzony.
Orzeczenie na które powoływano się dotychczas KIO 2428/18 w którym Izba oceniła że dokument taki jest wadliwy zostało orzeczeniem odosobnionym.

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Izba staje aktualnie przed zupełnie nowymi wyzwaniami w zakresie elektronizacji zamówień i z pewnością nie będzie to incydentalny przypadek kiedy taka linia orzecznicza będzie zmienną. Jak widać po tej sprawie należy na bieżąco śledzić orzecznictwo Izby ponieważ ma bezpośredni wpływ na czynności w innych postępowaniach. Z drugiej strony warto sobie zadać pytanie co zrobić z przypadkami gdy zamawiający kierując się jednostkowym wyrokiem jak ten grudniowy w sprawie SHA (wydanym w innej sprawie niż u danego zamawiającego) odrzuca ofertą najkorzystniejszą a wykonawca nie wnosi odwołania – co nie jest jego obowiązkiem (szacuje przecież ryzyko, koszty itd.). W takiej sytuacji zawiera umowę z kolejnym wykonawcą a w rzeczywistości oferta najkorzystniejsza pozostaje odrzucona. Jak sprawy oceniali będą kontrolerzy czas pokaże.

 

Aktualizacja

jak wynika z komunikatu UZP opublikowanego w dniu dzisiejszym (15.02.2019):

Podpisy kwalifikowane, które złożono przy wykorzystaniu algorytmu SHA-1 pozostają ważne

Informujemy, że w dniu 15 lutego 2019 r. na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się komunikat dotyczący możliwości stosowania algorytmu funkcji skrótu SHA-1 w podpisach kwalifikowanych.

Z treści komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że podpisy kwalifikowane, które złożono z użyciem ważnych certyfikatów i przy wykorzystaniu algorytmu SHA-1 pozostają ważne. W ocenie Ministerstwa Cyfryzacji, do czasu formalnego wycofania przez Europejski Instytut Standardów Technicznych (ETSI) algorytm SHA-1 spełnia wymogi dla walidacji kwalifikowanych podpisów elektronicznych z art. 32 eIDAS.

W konsekwencji w opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, jednolite europejskie dokumenty zamówienia oraz oświadczenia i dokumenty występujące w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego,  które zostały opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym z zastosowaniem algorytm SHA-1, są dokumentami prawidłowo podpisanymi w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W szczególności nie jest dopuszczalne odrzucenie oferty z tego tylko powodu, że została opatrzona podpisem kwalifikowanym, w którym zastosowano algorytm funkcji skrótu SHA-1.

https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/algorytmy-funkcji-skrotu-sha-1-nie-maja-wplywu-na-waznosc-podpisow-kwalifikowanych