Zagadnienie które pojawiało się już w orzecznictwie KIO :

czy w przypadku gdy ubiega się o zamówienie konsorcjum wykonawców korzystając w celu spełnienia warunków udziału z potencjału podmiotu trzeciego (poprzednio art 26  ust 2b Pzp aktualnie 118 Pzp) :

 

– podmiot użyczający musi użyczać potencjał wobec całego konsorcjum i każdego z konsorcjantów czy też

– wystarczające jest że użyczenie dotyczy choćby jednego z konsorcjantów.

 

Orzecznictwo dotychczasowe określało obrazowo taką sytuację jako wniesienie użyczenia jako „wiana” do konsorcjum.

tak przykładowo:

 

Wyrok KIO sygn akt  1212/12 z dnia 28.06.2012r. 

 

„Przepis nie nakłada obowiązku, by zobowiązanie, w przypadku konsorcjum, musiało dotyczyć wszystkich uczestników tego konsorcjum. W ocenie Izby wystarczającym jest, by zobowiązanie wystawione zostało dla jednego z konsorcjantów, który niejako „w wianie”

wnosi do konsorcjum potencjał udostępniony jemu przez innego wykonawcę. Ponadto stwierdzić należy, że z treści zobowiązań wystawionych przez HP Polska i HP Czechy nie wynika jakiekolwiek zastrzeżenie dla odbiorcy zobowiązania, w tym zakaz posługiwania się tym zobowiązaniem w przypadku zawiązania konsorcjum przez tego wykonawcę.”

 

Także nowe orzecznictwo potwierdza takie rozwiązanie jako skuteczne i dopuszczalne:

 

Wyrok KIO z dnia 12 sierpnia 2021 r. sygn. akt KIO 2067/21

 

„Skład orzekający Izby stanął na stanowisku, że zobowiązanie podmiotu trzeciego wobec jednego z członków konsorcjum oznacza, że konsorcjum może polegać na zasobach tego podmiotu, ponieważ wystarczającym gwarantem jest więź prawna jaka łączy członka konsorcjum z podmiotem trzecim. Więź ta stanowi swego rodzaju wkład członka konsorcjum służący możliwości wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia, przy czym podkreślić należy, że w art. 58 ust. 1 ustawy Pzp, dopuszczającym możliwość wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego, mowa o wykonawcach (w liczbie mnogiej), do których – zgodnie z ust. 5 – przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio.

W ocenie składu orzekającego odpowiednie stosowanie przepisu art. 118 ust. 1 ustawy Pzp wymaga uwzględnienia ww. okoliczności, że także tworzący konsorcjum członkowie są wykonawcami i każdy z nich może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby.”