Zgodnie z projektem zmian w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych wprowadza się nowy obowiązek dla zamawiających:

 

Art. 2.    W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1)            w art. 44  dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

„5. Jednostka sektora finansów publicznych, z zastrzeżeniem odrębnych przepisów, zamieszcza na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, a jeżeli nie ma strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, na swojej stronie internetowej, informację o udzieleniu zamówienia o wartości przekraczającej 10 000 zł, w terminie 30 dni od dnia jego udzielenia, ze wskazaniem nazwy  i adresu siedziby podmiotu, a w przypadku osób fizycznych imienia i nazwiska, z którym zawarto umowę w sprawie zamówienia oraz informację o wartości i zakresie umowy, chyba że informacja o udzieleniu zamówienia została opublikowana na podstawie odrębnych przepisów.”;

 

Jak wynika z uzasadnienia :

Art. 2 projektu – wprowadza zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.  W art. 44 tej ustawy dodaje się ust. 5.  Zmiana ta jest wynikiem obowiązku, jaki nakłada na ministra właściwego do spraw finansów publicznych ww. Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018-2020. Aby możliwa była penalizacja takich czynów, poza ustanowieniem odpowiednich norm w ustawie o odpowiedzialności (nowo utworzony art. 17b), należało stworzyć normy sankcjonowane. Dokonano tego w ustawie systemowej z zakresu finansów publicznych. Założono przy tym, że konieczne jest wprowadzenie ogólnych uregulowań określających obowiązki jednostek sektora finansów publicznych w zakresie transparentności działań w zakresie zawierania umów. Przyjęto, że do kwoty 10 tysięcy zł nie ma obowiązku zamieszczania informacji o udzieleniu zamówienia na stronie internetowej. Należy także podkreślić, że w pewnych wypadkach, ze względu na obowiązujące przepisy szczególne (dotyczące np. ochrony tajemnic), wymaganie zamieszczenia informacji byłoby niezasadne i dlatego stosowne zastrzeżenie znalazło się w projektowanym art. 44 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.

 

W oczekiwaniu na zmiany:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12340254/katalog/12737289#12737289