Nowa ustawa Pzp pomimo, że zdecydowanie bardziej obszerna niż poprzednio obowiązująca zawiera wiele braków – część z nich dopiero się ujawnia w procesie stosowania nowej ustawy.
Przykładem mogą być usługi społeczne. NPzp praktycznie zunifikowała procedury udzielania zamówień na usługi społeczne z zamówieniami klasycznymi z kilkoma możliwymi odmiennościami.
Jedną z ważniejszych różnic jest możliwość odstąpienia przez Zamawiającego od stosowania minimalnych terminów składania ofert.
Czy oznacza to że terminy te mogą być dowolne a w skrajnych przypadkach wręcz „z dnia na dzień”? Zdecydowanie nie.
Kluczowy dla zasad ustalania terminów składania ofert jest w tym przypadku art. 360 pkt 3 Pzp, zgodnie z którym zamawiający, udzielając zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi, jeżeli wartość zamówienia wyrażona w złotych jest równa lub przekracza równowartość kwoty 750.000 euro, nie musi stosować przepisów ustawy Pzp dotyczących minimalnych terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert.
Z kolei minimalne terminy składania ofert dla trybu przetargu nieograniczonego określa art. 138 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (termin w praktyce krótszy o 5 dni zgodnie z art. 138 ust. 4) Zgodnie z art. 138 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający jest uprawniony termin podstawowy minimalny składania ofert skrócić, jednak termin ten nie może być krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.
Jednak jak wynika z art. 360 pkt 3 Pzp w przypadku usług społecznych poniżej progów UE Zamawiający może nie stosować ograniczeń dotyczących terminów minimalnych składania ofert. Nie oznacza to jedna całkowitej dowolności. Ograniczenia możliwości wyznaczania terminów w przypadku usług społecznych mają swoje źródło w dwóch przepisach:
– w art. 131 ustawy Pzp, zgodnie z którym zamawiający wyznacza terminy składania ofert z uwzględnieniem złożoności i specyfiki przedmiotu zamówienia oraz czasu niezbędnego do ich przygotowania i złożenia oraz
– w art. 135 ust. 2 ustawy Pzp, odnoszącego się do minimalnych terminów zarówno zadawania pytań do SWZ jak i udzielania na nie wyjaśnień przez Zamawiającego
Skoro więc zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień treści SWZ niezwłocznie, jednak nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert albo nie później niż na 4 dni przed upływem terminu składania ofert (pilna potrzeba udzielenia zamówienia) o ile wniosek o wyjaśnienie SWZ wpłynął nie później niż na 14 lub 7 dni przed upływem terminu składania ofert to co najmniej takie terminy muszą być przez Zamawiającego zagwarantowane. To oznacza, że terminy składania ofert w takich postępowaniach mają wykonawcom gwarantować skorzystanie z ich uprawnień ustawowych o których mowa powyżej.
Przypomnieć należy dodatkowo, że NPzp w zakresie postępowań na usługi społeczne całkowicie zniosła ograniczenia odnoszące się do środków ochrony prawnej jakie przysługują wykonawcom a w konsekwencji
Zostaw komentarz